Plastik sanayinde üretim teknolojisi iki şekilde uygulanır. Birincisi ENJEKSİYON diğeri EKSTRÜZYON tekniğidir. Makalemizdeki konu başlığı çok özel imalat tekniğine girmektedir.

Medikal başlığı ile hem plastik sanayinde üretilen hammadde  hem de  özel oda da kurulu enjeksiyon makinası yan yana olması gerekir.

Bu ikilinin yanına medikal enjeksiyon plastik kalıbı ilave edilince bu üçlünün bir arada olması ile medikal enjeksiyon üretiminin alt yapısı kurulmuş olur.

Plastik sanayisinde hammadde üretiminde çok özel alt yapısı olan üretim alanına ihtiyaç vardır. Ortamda toz, ortamda mikrop olmayacak, hammadde üretilirken, el değmeden full otomasyon uygulaması olacaktır. Aynı kimyasal formülasyon olan hammadde üretiminin bu tipine MEDİKAL GRADE diyoruz. (Yani insan sağlığında kullanılan özel hammadde.) yada FOOD AND DRUG (gıdaya uygun malzeme) malzeme tipide kullanılabilir. Bu hammaddeleri üreten firmaların mutlaka “data sheetlerinin” çok iyi incelenmesi gerekir.

Bu hammaddeden üretilen plastik medikal ürünler bio-uyumluluk testlerine gönderilir. Mutlaka testen geçmesi gerekir. Plastik üretici firmaları bu malzemeler ile ilgili  hammaddeler için garanti vermek zorundadırlar. Bu şartların hepsi bir arada olarak medikal plastik üretimi yapan firmaları mutlaka bulmak ve altyapılarını yerinde görmek gerekir.

Medikal üretimi için özel oda hazırlanarak plastik enjeksiyon makinaları yerleştirilir. Ortamda ısı değişkenlikleri, toz partikülleri hiç olmaması gerekir. Çalışma ortamı yaz-kış 23 derecede sabit tutulur. İşletmenin camları hiç açılmaz. Enjeksiyon plastik makinelerinin seçiminde, elektrik ile çalışan tipler tercih edilmelidir. Hidrolik yağı ile çalışan makinelerin yakın zamanda bitecektir.

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir